w

Prawidłowa adaptacja maluszka w Żłobku

Adaptacja

Adaptacja maluszka wymaga czasu, cierpliwości Rodzica oraz ogromnego wysiłku. Jest to czas trudny zarówno dla dziecka jak i Rodzica. Każdy dzień w żłobku jest dla dziecka czymś nowym i obfituje w różne nowe doświadczenia i sytuacje. Początkowe dni dziecka w żłobku wymagają od niego nakładów energii i stanowią próbę uaktywniania posiadanych zdolności adaptacyjnych, które staną się podłożem tworzenia mechanizmów jego psychofizycznego funkcjonowania w środowisku. Później mogą one także określać postawę maluszka wobec wyzwań i jego oczekiwań, a także rozwinąć umiejętności odpowiedniego reagowania na bodźce.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko, które dobrze zaadaptowało się w żłobku, a następnie w przedszkolu, nie będzie miało problemu z przekroczeniem progu klasy pierwszej i prawidłowym funkcjonowaniem w nowym dla niego środowisku. Adaptacja jest prorozwojowa, kiedy zachowa się równowagę pomiędzy wyzwaniami kierowanymi wobec maluszka, a jego potrzebami i możliwościami.

Przełom w życiu malucha

Należy pamiętać, że rozpoczęcie przez dziecko edukacji żłobkowej czy też później przedszkolnej jest ogromnym przełomem w jego życiu, często zdarza się, że sprawia mu ono wiele różnych trudności. Francuska psychoanalityk F. Dolto uważa: „nam wszystkim wydaje się, że jak dziecko idzie do przedszkola (czy też do żłobka) i przez parę dni popłacze, to tak musi być, bo tak już jest. Ale wcale nie musi tak być. Bo jak dziecko płacze, to znaczy, że ma jakiś problem” (Bielecka, 1999, s.23).
Dlatego bardzo ważny jest aktywny udział Rodziców w procesie adaptacji, ale trzeba znaleźć w tym złoty środek, ponieważ zarówno za krótki jak i za długi proces może negatywnie rzutować na dalszy rozwój dziecka.
Prawidłowa adaptacja polega na przystosowaniu dziecka do warunków i wymagań nowego środowiska pozarodzinnego w taki sposób, aby mogło one poradzić sobie z trudnościami, umiało znosić ograniczenia zmiany zaspokajania swoich potrzeb, mogło pełnić w nim określone role społeczne, a poprzez pełnienie tych ról zaspokajało swoje potrzeby i osiągało poczucie wewnętrznej satysfakcji.
Tylko jak to zrobić?

Kroki prawidłowej adaptacji

  1.  Nie okłamuj dziecka. Mówienie „Mama za chwilę wróci” może być szkodliwe, ponieważ dziecko od urodzenia bardzo ufa Rodzicowi, kiedy zapewniasz go, że za chwilę wrócisz, a tak naprawdę odbierzesz go za parę godzin, to maluszek poczuje się oszukany, zacznie tracić do Ciebie zaufanie, a nowe miejsce będzie kojarzyć mu się negatywnie
  2. Nazywaj emocje dziecka i ich nie neguj. Dziecko przeżywa smutek, złość i to jest normalne, ma do tego prawo, komunikuj dziecku co czuje i że rozumiesz, że jest mu źle.
  3. Spróbuj przyjąć pozytywną postawę, Twój lęk jest jak najbardziej normalny i zrozumiały, w końcu zostawiasz swojego maluszka pod opieką innych ludzi, ale przy zostawianiu malucha, postaraj się być spokojna.
  4. Nie zostawiaj malucha od razu na 8h. Na początek warto skrócić do minimum zostawienie malucha, jeśli pracujesz, poproś bliskiego o odebranie malucha. Z czasem zwiększaj ten czas, ale rób to stopniowo
  5. Daj maluchowi jego ulubioną zabawkę, poduszkę, kołderkę by czuło się swobodniej

W Oazie Maluszka adaptacja nie jest narzucona, możesz przeprowadzić adaptację w dogodnym dla Ciebie i maluszka tempie. Dbamy o indywidualne podejście do dziecka.

Wpis powstał na podstawie

https://przegladpedagogiczny.ukw.edu.pl/archive/article/75/1/article.pdf